tel.: 61 66 33 333

magda@polmax.net.pl

Domy pasywne w 3 miesiące!

Domy pasywne to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność przejawia się w tym, że skupia się ona przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Nazwa budynek pasywny wiąże się z faktem, że budynki takie wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych.

Praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm. Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m2·rok). Oznacza to, że w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15kWh. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych, budowanych obecnie wynosi około 120 kWh/(m2·rok). Istotą budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła. Aby to osiągnąć wszystkie przegrody zewnętrzne posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. Oczywiście na taką energooszczędność nie wpływają tylko ściany, okna, strop, płyta fundamentowa.

Główna korzyść płynąca z budowy domu pasywnego, to niewątpliwie niskie koszty ogrzewania, a co za tym idzie i utrzymania domu. Poza tym, dochodzą jeszcze takie zalety jak; wysoki komfort cieplny, stała temperatura powietrza w pomieszczeniach, fajny mikroklimat i czyste powietrze. Dla otoczenia również jest korzyść płynąca z niskiej emisji gazów szkodliwych dla środowiska.

z241

Więcej informacji na www.drewdombud.pl

 

.

© Polmax